5 nejlepších dárků, které si s dětmi můžete dát

pet nejlepšícdh dárku s dětmi
Autorem Kristina F

Existují dny, kdy být mámou je docela těžké. Dítě pláče ve chvíli, kdy má už spát. Myslíte si, že když počkáte, tak se uklidní samo, vaše dítě se vám však vzpírá? Chcete mu znovu vysvětlit pravidla, nebo mu dáte pauzu, protože neposlouchá?

Co když zvolíte špatně? Co když dítě bude mít z vaší špatné volby trauma nebo jej to nějak ovlivní? A to nejen v této situaci, ale i v mnoha dalších.

Odpočiňte si, takováto malá dramata nejsou až tak moc důležitá, jako váš přístup k tomu být máma. Zaměřili jsme se na faktory, které je důležité v životě vašeho dítka změnit.

1. Podporujte schopnosti dětí

Určitě víte, jak posílit ego vašeho dítěte. Provádíte povzbuzující rozhovory, chválíte jej a povzbuzujete. Je to ovšem občas dost složité. I když máte někdy strach, je dobré stát v pozadí a nechat dítko, aby náročnější úkoly dělalo na vlastní pěst.

Když bude dítko pracovat na takovýchto věcech, pak je mnohem víc pravděpodobné, že zkoušením nových věcí se naučí řešit problémy efektivněji. Vždy je tak lepší, aby rodiče byli v ústraní a nechali dítko, aby čelilo překážkám. Učí ho tak neustoupit při prvním nezdaru.

Tip: Jestliže vidíte, jak se vaše dítě snaží připojit jednotlivé vagónky k sobě, nebo se snaží dělat nějakou domácí práci, pak mu nespěchejte na pomoc hned. Namísto toho jej nechte, aby přišlo s vlastním řešením, popřípadě mu ukažte, jak na vlastní řešení přijít.

Čtěte: Malí, velcí to je jedno, důležitá je komunikace!

Je-li váš čtyřletý potomek naštvaný, že mu nejde zvednout nákladka u jeho autíčka, pak se ho zeptejte, kde je problém a jak je to možno opravit. Zkuste mu nabídnout řešení. Třeba – myslíš, že by lépe fungovalo, kdybys měl méně nákladu? A pak už je jen na něm, jestli to sám vyzkouší.

Není nic špatného chválit dítě, dělejte to. Nicméně pro zvýšení jeho důvěry je dobré, aby vám své úspěchy vysvětlilo. Řekněte spíše „Jak jsi postavil tak vysokou zeď, aniž by se zhroutila?“ místo toho, abyste řekli „To je skvělá věž“. Nechte své dítko, aby zjistilo, že nové a náročné věci se nemusí vždycky ihned napoprvé podařit.

Nejlepší cesta, jak uspět je, když se nebudete vzdávat a snažit se dál a dál.

Řeknu vám příběh. Malá Lily má teprve šest let. Její rodiče jsou k ní i přesto velmi otevření a mluví s ní o jejích každodenních selháních úplně stejně, jako o jejích každodenních triumfech. Například, když se vysypal cukr, vylil se kanystr s benzínem a podobně, rodiče řekli „Jejda, kdybys to dělala pomaleji, bylo by to jednodušší.“ Rodiče totiž chtějí, aby Lily věděla, že je v pořádku dělat chyby a je to nejlepší způsob, jak se z nich poučit.

2. Předejte dětem vlastní hodnoty

Spolu s partnerem si projděte, jaké vlastnosti byste chtěli, aby se u vašeho dítěte rozvíjely. Zodpovědnost, tolerance, poctivost, vytrvalost a podobně. Nemůžete o těch vlastnostech jen mluvit, ale také podle nich žít.

Čtěte: „Výchovným“ pohlavkem si autoritu nezískáte

Tip: Když se díváte na televizi či zprávy, poukazujte na to, co je správné a kdo je kladný hrdina. Například, že v pohádce je hodná Maruška, ale její zlá sestra Dora hodná není. Řekněte také dítěti, že je hezké, když někdo dělá něco nezištně pro druhé, a vysvětlete to.

I když je vaše dítě malé, pochopí koncept, co je to empatie. Když dítě něco hezkého udělá, pochvalte jej. „Bylo hezké, že jsi nechal bratra, aby si vybral jako první z nabízených sladkostí.“.

Sami se však podle toho také chovejte. Podle toho, co říkáte, také žijte. Nenechte se dítětem nachytat při tom, že děláte něco jinak. Zeptejte se sami sebe, když vás dnes dítě sledovalo, co jste mu za hodnoty vštípili?

3. Volte správná slova a tón

Mluvte se svým dítětem tak, jak mluvíte se svým přítelem, tedy se stejným respektem. Dítě bude pravděpodobně lépe naslouchat a také bude cítit, že k vám může přijít pro pomoc.

  • Způsob, jakým mluvíte se svým dítětem, předpovídá, jak děti budou mluvit s vámi.

Tip: Zkuste se na to podívat z pohledu dítěte, děsí se ve chvíli, když nemůže najít svou oblíbenou hračku. Pak se může naštvat, protože vy si myslíte, že to přehání.

Neříkejte „uklidni se, ona se někde najde“ ale spíše s dítětem souciťte „vím, že jsi smutný, chtěl sis s hračkou hrát, zkusíme zjistit, jestli by nám jiná hračka pomohla v hledání?“

4. Mějte svůj stres pod kontrolou

Dítě se učí vyrovnávat se s výzvami a zklamáními, která se v životě objeví, tím, že sleduje, jak se to dělá. Jednání pod tlakem či zlost dítku poskytuje prototyp, který sleduje a vytváří se u něj tak pocit, že tohle je běžné.

Tip: Zorganizujte si svůj diář. Den před nějakou školní akcí, na kterou budete muset ušít kostým, upéct občerstvení a podobně, si udělejte volno. Šetřete každý týden poctivě peníze na rodinnou dovolenou. Snižte napětí, které je zbytečné.

Máte-li pocit, že je toho na vás hodně, ať už v práci či při péči o dítě, vyzkoušejte relaxační techniky jako meditace, hluboké dýchání, jógu a podobně. Život nepojede vždy tak, jak si jej naplánujete.

Čtěte: 6 tipů jak lépe pochopit sebe a své dítě

5. Mazlete se svými dětmi

Děti, které rodiče hýčkají, mají tendenci se cítit bezpečněji a sebevědoměji. Děti mají potřebu cítit, že jsou milované. Pocity, že je dítě milované, pomáhají mírnit negativní a stresující pocity.

Tip: Každý den svému dítku řekněte, že jej máte rádi, když jde dítko do školy a když ulehá do postele. Je mnoho způsobů, jak dítěti dokázat, že jej milujete. Společně čtěte a vy jej přitom k sobě přiviňte, ke svačině přidejte lísteček, že si má svou oblíbenou svačinu užít, že už se těšíte, až jej uvidíte.

Můžete také využívat doteky jako projevy lásky, mazlete se s dítkem, objímejte jej, lechtejte a podobně. Tyto momenty vyvolávají na tváři úsměv a snižují napětí, nejen u dětí, ale i u vás, rodičů.

Přidat komentář

1 Komentář

  • top nejlpsich pet darku alespon usetrim na vanoce za darky 😀 hezky clanek je hrozne ze takove veci nema kazdy rodic zapsane jako dulezite. 🙁